Depilacja laserowa - działanie, efekty, przeciwwskazania

Depilacja laserowa twarzyKażda kobieta pragnie gładkiego ciała, jednak nie po każdym zabiegu efekt utrzymuje się wystarczająco długo i bywają również bolesne. Alternatywa może być depilacja laserowa, która stała się hitem w dziedzinie kosmetyki. Jednak może nie brzmieć to zachęcająco.

Mogą pojawić nam się w głowie pytania: "Jak to w ogóle działa?", "Czy jest to bezpieczne?", "Czy to boli?", "Czy jest to trwałe?", "Jak się do tego przygotować?". W tym artykule odpowiemy na te pytania oraz pomożemy w pojęciu decyzji o wykonaniu właśnie tego zabiegu.

Jak działa depilacja laserowa?

Światło lasera przenika przenika przez skórę, gdzie energia, która jest wytwarzana przez laser, pochłaniana jest przez barwnik włosa (melaninę), która następnie zmienia się w energię termiczną i niszczy nieodwracalnie cebulkę włosa. Warunkiem uzyskania zadowalających efektów jest dobór odpowiedniej mocy i czasu trwania impulsu, które są zależne od rodzaju skóry i włosów.

Czy depilacja laserowa jest bezpieczna?

Depilacja laserowa jak najbardziej jest bezpieczna. Wiązka światła lasera nie narusza naskórka, dzięki czemu zabieg może być wykonywany nawet w wrażliwych miejscach jak pachy, strefa bikini czy górna warga. Żeby zachować większe bezpieczeństwo pierwszy zabieg depilacji laserowej poprzedzony jest konsultacją. Kosmetolog przeprowadza wywiad, ocenia stan i typ skóry oraz włosa, gdyż od tych czynników uzależnione jest prawidłowe dobranie parametrów lasera. U pacjentów, u których nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu, zostaje wykonana próba laserowa.

Czy depilacja laserowa jest bolesna?

Bezbolesność podczas zabiegu nie jest całkowita. Pacjentka może odczuwać dyskomfort w postaci pieczenia lub szczypania. Stopień tych dolegliwości jest indywidualny i różny w zależności od odporności kobiety na ból. Więc raczej nie powinno mieć to wpływu na podjęcie decyzji o wykonaniu zabiegu.

Efekty - czy usunięcie włosków jest trwałe?

Depilacja laserowa niestety nie jest od razu trwała. Zabieg należy powtórzyć ze względu na to, że nie wszystkie włosy rosną równocześnie. Światło lasera niszczy tylko te włosy, które znajdują się w aktywnej fazie wzrostu, a więc te, które widoczne są na powierzchni skóry. Wykonanie trzech serii naświetlania w kilkutygodniowych odstępach pozwala na znaczne zredukowanie liczby odrastających włosów. Zaleca się wykonanie od 3 do 5 zabiegów. Po każdej serii włosy, które odrosną są cieńsze i słabsze. Po 3 zabiegach można już wyeliminować od około 80 do 92 procent niechcianych włosków. U niektórych osób po 2 latach zaleca się wykonanie zabiegów utrwalających. Czas jednego seansu zależy od powierzchni depilowanej skóry i waha się w przedziale od kilkunastu minut do 3 godzin. Jak więc widać metoda to pozwala na szybkie pozbycie się owłosienia, ponieważ cebulki niszczone są od razu w większej ilości.

Przygotowanie do zabiegu

Przygotowanie się do zabiegu jest bardzo ważne, ponieważ skóra nie może być w żaden sposób podrażniona. Osoba, u której ma być przeprowadzony zabieg, musi spełnić kilka warunków. Najważniejszym z nich jest, żeby nie opalała się przynajmniej przez miesiąc przed planowanym zabiegiem. Poza tym skóra w obrębie depilowanej powierzchni nie może być sucha lub podrażniona. Nie można stosować kremów depilujących na tydzień przed zabiegiem. Nie można stosować kremów lub maści zawierających witaminy A i C, retinol, izotretynoinę lub kwasy owocowe w miejscu depilowanej powierzchni na około 4 tygodnie przed każdym planowanym zabiegiem, leków uczulających na słońce, herbatek ziołowych zawierających dziurawiec lub nagietek.

Przeciwwskazania

Czynnikami dyskwalifikującymi zabieg depilacji laserowej są, oprócz skaleczeń, takie choroby jak łuszczyca, bielactwo, opryszczka oraz występująca u niektórych osób wysoka nadwrażliwość skóry na światło związana z zażywaniem leków światłouczulających (retinoidy, tetracykliny). Od depilacji laserowej powinny również powstrzymać się kobiety w ciąży oraz osoby ze skłonnością do przebarwień. Niestety skuteczność tego typu depilacji zależy w dużej mierze od naszej karnacji i koloru owłosienia. Najłatwiej usunąć włosy ciemne i grube. Z depilacji laserowej powinny zrezygnować osoby o bardzo ciemnej karnacji, a więc o wysokim stężeniu melaniny w skórze właściwej i naskórku. Z tych samych względów zabieg ten jest niewskazany dla osób, które opalały się przed wykonaniem depilacji.

Po zabiegu

Po zabiegu naturalnym objawem jest obrzęk lub zaczerwienienie depilowanego obszaru skóry, które ustępują po czasie od kilku godzin do 2..4 dni. W tym czasie skórę należy traktować bardzo delikatnie. Bezpośrednio po zabiegu nie stosować mydła, spirytusu, toników na bazie dezodorantów. Ciało należy myć żelem bezmydłowym, tonikiem lub mleczkiem bezalkoholowym, ewentualnie czystą wodą; nie wolno stosować dezodorantów ani antyperspirantów (jeżeli depilacja dotyczyła pach), zamiast tego można stosować zasypkę lub kremy z allantoiną lub dekspantenolem. Po myciu skórę należy delikatnie osuszać, nie trzeć, nie drażnić w inny sposób. Preparaty o działaniu złuszczającym można stosować dopiero po upływie przynajmniej dwóch tygodni od zabiegu. Miejsc depilowanych przez dwa tygodnie po zabiegu nie można też opalać.

Kosmetyki HD

Kosmetyki

Farbowanie i dekoloryzacja włosów

Farbowanie włosów

Mezoterapia mikroigłowa w domowym zaciszu - derma roller i dermapen

Mezoterapia mikroigłowa

Masło Shea - naturalny kosmetyk z Afryki

Masło Shea

Zalety i wady manicure akrylowego

Manicure akrylowy