Naturalne kwasy omega 3

Kwasy omega 3Kwasy omega 3 i omega 6

Spożywanie dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, wpływa korzystnie na zdrowie człowieka. Kwasy omega 3 i omega 6 obniżają ciśnienie krwi i pomagają w walce z wysokim poziomem cholesterolu.

Pomagają nie tylko chorym na miażdżyce i nadciśnienie tętnicze, ale są istotnie ważne również dla ludzi zdrowych.

Występowanie dobroczynnych kwasów omega 3

Nienasycone kwasy tłuszczowe występują głównie w rybach, w szczególności morskich. Bogate w kwasy omega 3 są tuńczyk, łosoś, sardynki, wątroba dorsza, jak również skorupiaki. Całkiem spore ilości tych dobroczynnych kwasów możemy spotkać w olejach roślinnych, głównie rzepakowym, arachidowym i lnianym, w orzechach włoskich, migdałach i tofu. Dieta bogata w te produkty poprawia funkcjonowanie całego organizmu. Dobroczynny wpływ dla całego organizmu jest widoczny, gdy spożywamy je przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Wpływ kwasów omega 3 na organizm

Kwasy omega 3 korzystnie wpływają na układ krążenia i pracę serca. Razem z kwasami omega 6 są głównym składnikiem budującym fosfolipidy błony komórkowej. Nic więc dziwnego, że odgrywają znaczącą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i narządu wzroku. Ich niedobór często wywołuje ślepotę i zwyrodnienie plamkowe. Po wieloletnich badaniach zauważono, że nienasycone kwasy tłuszczowe wykazują działanie przeciwnowotworowe. Efekt ten został wykazany w przypadku raka piersi, prostaty i okrężnicy.

Regularne przyjmowanie pokarmów bogatych w kwasy omega 3 obniża poziom trójglicerydów we krwi, zmniejsza ryzyko zawałów serca. Istotnie obniżają zapadalność na depresję, poprawiają nastrój, jak również zmniejszają zachowania agresywne. Przy obniżonej odporności wzmacniają układ immunologiczny, łagodzą objawy niektórych chorób, jak reumatoidalne zapalenie stawów, tocznia rumieniowaty, astmy i chorób nerek. Efekt przeciwzapalny został zauważony u pacjentów z łuszczycą, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i innymi schorzeniami autoimmunologicznymi. Lekarze odnotowali również korzystne ich działanie w łagodniejszym przebiegu choroby Crohna, stwardnienia rozsianego i migrenowych bóli głowy.

Suplementy diety z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi

W niektórych przypadkach sama dieta przepełniona związkami bogatymi w kwasy omega 3 nie jest wystarczająca. Dietetycy, jak również lekarze często doradzają zakup suplementów diety z właściwymi substancjami. Na polskim rynku możemy znaleźć wiele różnych substancji zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe. Podczas ich stosowania trzeba pamiętać, że nadmiar kwasów omega 3 może niekorzystnie wpływać na ludzki organizm.

Wzbogacanie diety za pomocą suplementów zmniejsza powstawanie skrzepów w ścianach naczyń krwionośnych i podwyższa poziom tak zwanego dobrego cholesterolu, czyli frakcji HDL, jednocześnie obniżając LDL (dieta niskocholesterolowa) Dobrze działa na spadek ciśnienia krwi, zapobiega powstawaniu chorób serca i arytmii. Suplementy zawierające kwasy omega 3 przygotowane są specjalnie dla osób, które nie mogą zmienić swoich nawyków żywieniowych i u których dieta uboga jest w ryby morskie.

Kwasy omega 3 istotnie wpływają na stan zdrowia każdego człowieka. Można je przyjmować z rybami morskimi i olejami roślinnymi, ale także w postaci suplementów diety. Zazwyczaj preparaty z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi poprawiają kondycję zdrowotną, jednak bardzo łatwo je przedawkować.

Nadmiar kwasów omega 3

Nadmiar kwasów omega 3 w organizmie może nieść ze sobą szkodliwe właściwości. Przedawkowanie jest szczególnie niebezpieczne u osób chorych na cukrzyce i mających problemy z układem krążenia. Jednak w sposób naturalny, czyli poprzez jedzenie pokarmów zawierających znaczne ilości tych kwasów nie da się ich przedawkować. Jest to jednak możliwe, gdy spożyjemy duże ilości kwasów omega 3 w suplementach diety.

Podczas badań zauważono, że zbyt wysokie dawki suplementów zawierających kwasy omega 3 zwiększają ryzyko wystąpienia niektórych postaci raka prostaty. Suplementacja powyżej 3 g/dobę wydłuża czas krwawienia, w szczególności w połączeniu z innymi lekami przeciwzakrzepowymi i olejem lnianym. Samodzielnie nie należy też przyjmować leków z kwasami omega 3 przed konsultacją z lekarzem lub dietetykiem w przypadku pacjentów z cukrzycą, hiperglikemią i niewydolnością serca.

Nadwaga i otyłość u dzieci - skutki, zapobieganie, przeciwdziałanie

Otyłość, nadwaga u dziecka

Udar cieplny, słoneczny - ryzyko, rodzaje, objawy, pierwsza pomoc, profilaktyka

Udar cieplny słoneczny

Zakwaszenie organizmu - co to jest i jak z tym walczyć?

Zakwaszenie organizmu

Rumianek i dziurawiec na zdrowie od tysięcy lat

Rumianek przy drodze

Arnika górska i jej właściwości kosmetyczne

Arnika górska